Lista aktualności Lista aktualności

Regionalne obchody Dni Lasu 2018

W dniu 11 sierpnia 2018 roku na terenie kompleksu pałacowo-parkowego przy siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. St. Hadyny leśnicy z RDLP w Katowicach uroczyście świętowali Regionalne Obchody Dni Lasu.

W tym roku uroczystość miała szczególny charakter z uwagi na 100 lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Obchody zbiegły się  ponadto z IX edycją Pikniku Leśno-Łowieckiego „CIETRZEWISKO 2018” 

Do Koszęcina przybyły delegacje leśników ze wszystkich jednostek organizacyjnych katowickiej Dyrekcji oraz zaproszeni goście, wśród których byli lokalni parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kadra naukowa uczelni leśnych, władze PZŁ oraz duchowni. Punktualnie o 1330 wejście pododdziału honorowego Służby Leśnej i wprowadzenie sztandaru RDLP Katowice rozpoczęło uroczystość. Zgodnie z ceremoniałem leśnym Dyrektor Wiesław Kucharski dokonał przeglądu pododdziału oraz korpusu nadleśniczych, witając również zgromadzonych leśników oraz przybyłych gości. Następnie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, odegranego przez Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt. Dyrektor Kucharski w swoim wystąpieniu  nawiązał do rocznicy odzyskania niepodległości, jak również omówił dokonania katowickich leśników, a także stojące przed nimi zadania. Podziękował leśnikom za wkład pracy i poświęcenie w realizacje zadań gospodarczych, jak również wszystkim, którzy zaangażowali się w zachowanie obecnego modelu leśnictwa, w aspekcie zachodzących zmian gospodarczych i politycznych.

Uroczystość była również okazją do uhonorowania Kordelasami Leśnika Polskiego osób spoza Lasów Państwowych, za szczególne osiągnięcia na rzecz wspierania i propagowania polskiego leśnictwa. To najwyższe odznaczenie  otrzymali: Maciej Bakes -  dziennikarz  Radia Katowice, Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Marcin Pietrzykowski – Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prof. Andrzej Lekston – ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Wiesław Pater – z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Wojciech Plewka – Przewodniczący Zarządu Okręgowego  PZŁ w Opolu.

Wręczono również nagrody za najlepsze wyniki uzyskane podczas kontroli okresowych za całokształt działalności nadleśnictw. Wyróżnienie to na ręce Nadleśniczych ze Świerklańca oraz Zawadzkiego przekazał Dyrektor Kucharski. Ponadto za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej nagrodzono: Adama Sikorę z Nadleśnictwa Rudziniec, Waldemara Długokęckiego – Kierownika RLOEE „Leśnik” w Jaszowcu, Ryszarda Nowaka z Nadleśnictwa Jeleśnia oraz Krzysztofa Mrówkę z Nadleśnictwa Brynek

Podniosłym i uroczystym momentem obchodów było posadzenie w przypałacowym parku „Dęba Niepodległości” – drzewka specjalnie poświęconego na tę okoliczność w Rzymie przez Papieża Franciszka. Aktu tego dokonali w asyście Dyrektora Kucharskiego oraz Nadleśniczego Adama Chudzika goście honorowi: Poseł do Europarlamentu Jadwiga Wiśniewska, Poseł Andrzej Gawron, Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak oraz Wójt Gminy Koszęcin Zbigniew Seniów.

Po części oficjalnej leśnicy oraz zaproszeni goście udali się do siedziby Nadleśnictwa Koszęcin, gdzie zwiedzali  odnowiony po niedawnym  remoncie budynek biurowy oraz okolicznościową ekspozycję historyczno-przyrodniczą w jego unikatowych piwnicach. Na gości czekało ponadto wiele atrakcji i ciekawych wydarzeń przygotowanych przez organizatorów Pikniku Leśno- Łowieckiego „CIETRZEWISKO 2018” m.in. zawody Stihl TIMBERSPORTS® w randze Mistrzostw Polski, koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK”, Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej, stoiska miejscowych rękodzielników, stoiska edukacyjne LP oraz promujące zdrową żywność z polskich lasów „Dobre z lasu”, Leśne Gospodarstwa Węglowe jak również wiele innych.

 

Tekst: JM.

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.