Lista aktualności Lista aktualności

CIETRZEWISKO 2019

Tegoroczna jubileuszowa X edycja Pikniku leśno-łowieckiego „CIETRZEWISKO” rozpoczęła się nieco inaczej niż pamiętamy z lat ubiegłych. Nowym akcentem wprowadzonym przez leśników był zorganizowany po raz pierwszy Leśny Dzień Edukacyjny, dedykowany młodzieży szkolnej, a zainaugurowany w piątek przed południem 17 maja.

      Arkadiusz Wojciechowicz – Dyrektor RDLP Katowice, otwierając spotkanie z młodzieżą  mówił z zawodzie leśnika, jako o profesji dla ludzi z pasją i miłością do przyrody. Uczniowie szkół podstawowych mogli  na miejscu zapoznać się z ofertą średnich szkół leśnych z Brynka, Tułowic oraz Milicza. Natomiast ich starsi koledzy mieli okazje porozmawiać ze studentami Wydziałów Leśnych z Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania oraz Rolniczego z Krakowa. Specjalnie przygotowane na tę okazje stoiska edukacyjne odwiedziło kilkuset uczniów. 

      Drugi dzień pikniku rozpoczął się w sobotni poranek o godz. 9:30 w zabytkowej siedzibie Nadleśnictwa Koszęcin otwarciem IX Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej oraz Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział prawie 80 uczestników, startując w różnych kategoriach.

      Tradycyjnie już mocnym akcentem CIETRZWISKA był międzynarodowy turniej drwali, perfekcyjnie zorganizowany przez firmę M.H Brol, sponsorowany przez MAKITĘ. W turnieju o punkty do eliminacji Mistrzostw Polski walczyło 38 zawodników. Gościliśmy również zawodników z Czech, Słowacji, Niemiec oraz Białorusi. Zwycięski laur przypadł Tomaszowi Bilskiemu, natomiast v-ce mistrzem został Valery Durovich z Białorusi,  a zaszczytne III miejsce przypadło Szymonowi Kukuc ze Słowacji.

      Po raz pierwszy w Koszęcinie mogliśmy również podziwiać pokazy arborystyki wysokościowej w wykonaniu specjalistów z firmy „BILPOL”, zajmującej się profesjonalnie pielęgnacją zabytkowych drzew parkowych.

      Punktualnie o godz. 11:00 rozpoczęły się Regionalne Obchody Dnia Lasu zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Byliśmy świadkami bardzo ciekawej uroczystości opartej na ceremoniale leśnym, z udziałem prawie 400 leśników i zaproszonych gości.

      Nieodłącznym elementem CIETRZEWISKA były atrakcyjne stoiska edukacyjne Lasów Państwowych, przybliżające pracę leśnika oraz prezentujące wdrożone innowacyjne projekty m.in. Las Energii, Leśne Gospodarstwa Węglowe czy Dobre z lasu. Nowością były ekspozycje leśników hobbystów, które można było podziwiać w budynku nadleśnictwa, mianowicie: niepowtarzalną i unikatową kolekcje biżuterii łowieckiej autorstwa Stefanii Krzyżowskiej, zbiór skamieniałości i minerałów Wojtka Torbusa z Prudnika, czy precyzyjnie wykonane przez Łukasza Kargola z Kobióra sztuczne przynęty (woblery) dla miłośników wędkarstwa. Smakosze potraw z dziczyzny mogli do woli delektować się różnorodnymi przysmakami i specjałami tradycyjnej kuchni myśliwskiej, przygotowanymi specjalnie na tę okazje przez leśników i lokalne koła łowieckie.

      Od piątku do niedzieli można było także zwiedzać okolicznościową ekspozycję w siedzibie Nadleśnictwa przygotowaną przez Klub Kolekcjonera i Etyki Myśliwskiej  oraz KŁ „Dabrowa” z Koszęcina.

      W niedzielę natomiast w drewnianym kościele pw. Św. Trójcy odbyła się uroczysta msza święta hubertowska przy udziale pocztów sztandarowych, celebrowana przez ks. Mikołaja Skawińskiego. O przepiękną nastrojową oprawę muzyczną zadbał Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich RDLP Katowice.

      Ponadto imprezie towarzyszyło wiele innych atrakcji np. wystawy rękodzielnicze, koncerty gwiazd śląskiej estrady, turniej skata, pokaz ras psów myśliwskich

 

TEKST: JM

 

 

Średnia (0 Głosy)


Brak komentarzy. Bądź pierwszy.